Podkarpackie forum wspinaczkowe :  Forum
Pages: 1234567891011...LastNext
Current Page: 1 of 21
Nowe drogi i buldery II
Posted by: admin ()
Date: June 19, 2008 11:09AM

Prośba o zamieszczanie teraz w tym wątku informacji związanych z działalnością eksploracyjną na Podkarapaciu.
Poprzedni wątek doszedł do 10 stron co jest w tej wersji forum ograniczeniem dla dodawania nowych postów. Poprzedni wątek ulegnie archiwizacji. Zastanowię się jeszcze jak to uczynić, aby cenne informacje z poprzedniego wątku nie zniknęły z czasem.

Options: ReplyQuote
Re: Nowe drogi i buldery II
Posted by: masztaf ()
Date: June 22, 2008 01:15PM

postaraj sie oddzieliś ziarna od plew i wypisac na liscie w jakimś artykule co sie zmieniło kiedy dodano , kto dodał droge i wtedy sprawa jasno sie ma

Posted by: Sury ()
Date: June 23, 2008 10:18AM

A może Ty byś oddzielił ziarno od plew ? Takie proste podejście jest oczywiste tylko wymaga czasu.
W tym zakresie masz takie możliwości jak i ja. 10 stron kopiujesz sobie do Worda i do roboty :)

Posted by: greg ()
Date: July 09, 2008 07:49AM

[sklep.sudetica.pl]

Ciekawa propozycja, nie dość że tańsze od raumera to i dłuższe.

Date: August 18, 2008 07:59PM

Będą niedługo posty o nowych drogach na strzelnicy.
Jakieś prostowania, nowa skałka.

Date: August 18, 2008 08:04PM

A już trochę później o nowych drogach na Bąblu, no chyba że te dziury ktoś dla przyjemnośći wiercił. ;)

Posted by: trz ()
Date: August 20, 2008 12:17AM

OK - to ja o nowościach na Strzelnicy z krótkiej wizyty:
Na Hokejce - skała na lewo od Aligatora, ostatnia w ciągu od Wielbłąda, po gruntownym par exellance odczyszczeniu przez Marcina i Maćka Mikołajczyków powstała nowa droga o nazwie Pasichomik VI (3R+RZ) - całkiem spoko wspinaczka po filarku. Autorzy oczywiście wyżej wymienieni. Na lewo po płycie obity projekt.

Na Aligatorze zrobiłem prostowanie La Rampy przez płytkę na dole - Natarcie Skrzydałami - na lewo od Lecą Anioły. Trzeba wybić się na stopniach - nie ma nic na ręce i strzał do faczka i dołożenie do drugiego - druga wpinka i dalej Rampa. Proponuję VI.4, ale równie dobrze można dać VI.3 (za Rampę). Dwa nowe ringi, a w sumie 4R+RZ. Magiczna linia - polecam.

Na Wielbłądzie poprowadziłem prostowanie W Samo Południe (nowy ring wklejony jeszcze w zeszłym roku) - sam się dziwie, że tak nie zobiłem W Samo Południe od razu. W praktyce tylko trochę trudniej VI.4/4+? Czyli IX-/IX. Dlatego nazwa Za 5 Dziewiątka.

pozdrawiam
jt
p.s. Komisja Skalna przyznała na ten rok ekiperom PZA 100 ringów na Podkarpacie. Dlatego niedługo pojawią się nowe ringi tu i ówdzie.

Posted by: toudy ()
Date: August 20, 2008 08:44PM

Nowy boulder na Prządkach. Mieści się na przeciw boulderów "do dziupli dwóch " i "znicz". Start HE z lewej strony dwóch Sosen, a może to Świerki. Kończy się chwyceniem dziupli. Boulder nosi nazwę "AMON Z TEB" a moja wycena to dobre V4 może V5. Jest na pewno dużo trudniejszy niż "do dziupli dwóch" czy "dave trawers" które robiłem niedawno, a skoro one mają V4 to ten powinien mieć więcej. Jednocześnie zachęcam do przystawienia się i weryfikacji wyceny, ponieważ jest to mój pierwszy mocniejszy boulder i z chęcią chciałbym by ktoś skonfrontował moją wycenę z jego wrażeniami

Date: August 21, 2008 09:33AM

To jest w tym miejscu co do Dziupli dwóch ?
Był tam możliwy trawers Do Dziupli dwóch ale dość ekstremalny... dużo więcej niż V5 wg mnie.

A samo doo dziupli dwóch to jest V2 albo ewentualnie jak ktoś niski to lajtowe V2/V3. Znicz podobnie. Tak było od samego momentu powstania.
Wiem ... bo byłem przy tym :)

Date: August 21, 2008 10:45AM

Kolega ma na myśli start do starej drogi Snickers naprzeciwko baldu do dziupli dwóch ale już na skale Rozległa. (tam widziałem sporo magnezji dziś rankiem).
Nie wiem jaki zamysł miał kolega robiąc ten bald, i w jaki sposób znalazł tam takie trudności? Start do tej drogi w książce Czyża wyceniony jest na VII+, i naciągając ewentualnie tyle by mieć mógł czyli V1/V2, ze wskazaniem na V1.
Jeśli chodzi o porównanie do "dave trawers" to niewiem jakimi patentami robił to autor że dał aż taką wycenę, a "do dziupli dwóch" SD zawsze miało V2.
Jaka by nie była wycena fajny ten start do starej drogi.

Pozdro

Date: August 21, 2008 04:41PM

Start do tej drogi miał tyle ale jeśli korzystać z dwóch wykutych (a może nie wykutych) stopni z których teraz nie można korzystać bo zasłania je Sosenka. Bald jest na pewno zdecydowanie trudniejszy od "Pucka" przed oberwaniem klamki ,od "wejścia smoka" czy "do dziupli dwóch" które zrobiłem w pierwszej próbie jako rozgrzewka do Amona. Na Amona zeszło mi z godzinę. Może Greg znalazłeś jakiś patent na V1 ale ja go tam nie widziałem. Niestety nie ma prawie wcale baldów o stopniu trudności V3 do V5 do których można by się porównywać co jest dość zadziwiające :)

Date: August 21, 2008 05:38PM

Robiłem tego balda zarówno z tymi stopniami (sosenka nie przeszkadza) jak i bez (co jest tylko nieco trudniejsze).
Jak poszukasz na tym forum, albo chodząc po skałach to znajdziesz trochę baldów o tych wycenach do których będziesz mógł porównać, choćby pobliskie Magnum V3, Łukasz V3, Byłem tu ... Wiesiek V5, Mrówkojad V3 i wiele wiele innych.

Warto też podać zawsze przebieg balda, z czego korzysta a z czego nie.
Nie wydaje mi się aby te stopnie były wykute.

Edited 1 time(s). Last edit at 08/21/2008 05:50PM by greg.

Date: August 21, 2008 06:25PM

Epitafium dla Długiego V3
Magilla V3
Gorilla V3/V4
Zimna Dupa chyba V3
Bunia V3
Luty V2/V3
Indira Varma V3
Indor V3
Wiarus V5

... od groma z tego co tak na szybko
... reszte musiałbym odkurzyc z tajnych zapisków :) ... kiedy buldowalismy jeszcze

Wpadne tam na tego bulda to sprobuje zweryfikować przy okazji, acz nie gwarantuje ... bo forma u mnie zmienna bywa :). Dobrze ,ze ktoś cos działa ... bo balem sie ze ta dzialalnosc bulderowa juz do historii przeszła.

Date: August 21, 2008 07:30PM

A może ktoś ma wykaz wszystkich baldów np w takiej formie jak te z przełomu Morcinka bo przeglądanie wszystkich 500-set postów jest dosyć czasochłonne, a wyjazd na baldy to taka troche potrzeba chwili :)

Date: August 22, 2008 07:48AM

trz Napisał(a):
-------------------------------------------------------

> Na Wielbłądzie poprowadziłem prostowanie W Samo
> Południe (nowy ring wklejony jeszcze w zeszłym
> roku) - sam się dziwie, że tak nie zobiłem W Samo
> Południe od razu. W praktyce tylko trochę trudniej
> VI.4/4+? Czyli IX-/IX. Dlatego nazwa Za 5
> Dziewiątka.

Rzeczywiście dziw!
W praktyce trudność ta sama.
Ale dzięki temu jedna droga w tych trudnościach więcej. ;)

Posted by: trz ()
Date: August 24, 2008 10:17PM

teraz kruks jest przy nowym ringu, a nie powyżej ;-) polecam

Date: August 25, 2008 03:33AM

Podobało się Mnie to miejsce (kruks?).
Różnica między tymi drogami polega na tym że na W samo południe jest ewidentny NHR,
a na prostowaniu nie (co przemawia na korzyść tej drugiej).

Date: August 25, 2008 10:00AM

Powtórzyłem Amona i znalazłem trochę łatwiejszy sposób jego przejścia niż na początku. Jeżeli do dziupli dwóch SD ma tylko V2 to Amon ma według mnie tyle co Magnum czyli jakieś V3. Dla mnie ten bald jest dużo trudniejszy od do dziupli dwóch, ale może jest to związane z zupełnie innym rodzajem wspinania Do dziupli jest typowo siłowy, a w Amonie trzeba zagrać balansem ciała, ale faktycznie moja pierwotna wycena była grubo za wysoka. Mimo wszystko polecam wszystkim przystawienie się do tego śmiesznego balda.

Posted by: wujek ()
Date: August 25, 2008 03:18PM

ogranicznika nie ma, więc można sobie schodzić do no handu jak sobie ktoś życzy...
polecam Natarcie Skrzydłami - jest to magiczna wspinka

Posted by: pioros ()
Date: August 30, 2008 10:28PM

>
> pozdrawiam
> jt
> p.s. Komisja Skalna przyznała na ten rok ekiperom
> PZA 100 ringów na Podkarpacie. Dlatego niedługo
> pojawią się nowe ringi tu i ówdzie.

Czesc Jacek!
Patrz co znalazlem
[www.wspinanie.pl]
ostatni post tej strony to niemal prosba o zaiteresowanie sie rejonem ;-)

Posted by: vampir ()
Date: September 02, 2008 09:54PM

2 nowe drogi na kamieńcu :

El Topo (3R+RZ) - Krowia Turnia - droga startuje z galeryjki na Filarze Jaworskiego . Znajduje sie na prawo od Wujka Samo Zło . Start jest wspólny ze starą wyjściowa VI- na pik krowiej (pierwsza wpinka wspólna) Tuż po starcie odbija w lewo pokonując megaprzyjemny pasażyk po oblaczkach. Do szczególnych atrakcji zaliczyć mozna mily wyjazd nóg oraz wstanięcio-sięgnięcie do oblaków. Pierwsza propozycja VI.3 potwierdzona przez pierwszego powtarzającego Maćka B. Krótka ale miła - polecam.

Netherworld (8R+RZ) - Słoneczna Turnia - start Stirlingiem następnie po wejściu w NHR (po trzeciej wpince) napór na wprost przez lekko wywieszoną płytkę do krawądek i oblaków na grzędzie (w tym miejscu łączy sie z Przedwyborczymi Dywagacjami by po 2 metrach trawersu odbić od nich i zaatakowac płytę na wprost z dużą klamą ) Logicznym ogranicznikiem jest niemożliwość korzystania z szóstkowej rysy kończącej Stirlinga oraz Przedwyborcze Dywagacje. Warto jednak zaznaczyć ze ważne chwyty do Netherworldu znajdują sie w niedalekiej odległości od owej rysy co moze być nieco "zmylne". Przy prowadzeniu dobrze jest przedłużyć sobie trzecią wpinkę tak by lina nie obcierała o obłą bambułkę (przy obcierającej linie wyższe wpinki robią sie nieco siłowe). Wstępna wycena VI.4+/5 (oczywiście do weryfikacji :) ) Droga oferuje 3 cruxy : siłowy , krawądkowo siłowy i wstawieniowo siłowy oraz bonusową bańkę z marnych stopni od klamy do klamy :) Występuje również element ciągu mający okolo 14-16 ruchów. Polecam

Posted by: Wilk ()
Date: October 02, 2008 12:45PM

Netherworld to kwintesencja wampirowa:) Jednakże, gdyby nie pomoc Grega, pomyliłbym te wszystkie cruxy i zamiast krawądkowo siłowego zrobiłkrawądkowo wstawieniowy i to do tego z błędnie wstawioną nogą i ręką ;)
Według mnie droga oferuje długi ciąg jak na kamieńcowe warunki, wyceny nie potrafię określić inaczej jak szeroko pojęte okolice 6.4+. MOże nawet szerzej pojęte 4+/5 z tendencją w dół ;) ;) ;) Aha, start Stirlingiem to troche przesada... nic nie dodaje do trudności, bo można przez 20 minut się zrestować, kawka, ciasteczko...
A poważnie, to droga jest super, ale do miejsca, gdzie chwyt krawądkowy jest blisko rysy. mnie się tam narzucało załadowanie łapy w rysę, ale jak jest, tak jak jest, to niech jest. Szkoda, że taka fajna droga ma ogra, po prostu. Ale za to jej prostowanie to będzie prawdziwa uczta. 110% piaskowca. Przynajmniej na takie coś wygląda. Panie Wampirze, kuj moc, bo to będzie chyba jeden z klasyków kamieńca.

Pozdrowienia.

Date: October 02, 2008 12:56PM

Mozeby zaproponować wariant bez ogranicznika ? Bedzie dostępne dla wiekszej liczby smiertelnikow i kto wie, moze ladniejsze i bez potrzeby szczegółowej instrukcji przez autora.

Date: October 02, 2008 03:18PM

wariant bez ogra i bez startu stirlingiem miałaby ok 6.4. Ale co autor na to?

Date: October 02, 2008 04:06PM

Start Stirlingiem - Jestem przeciw ;) !!!
Historia tej drogi może być podobna do Hiberboreja (2 wersje - z rysą i bez).
Jak dla mnie ogranicznik ma sens, inaczej wyjście zrobi się jak od dywagacji, a to już całkiem inne ruchy (no i nie będzie tak fajnego Cruxu wstawieniowo-siłowego)

P.S Jest jeszcze szansa że chwyt krawądkowy blisko rysy przestanie istnieć.
Jestem w trakcie prac na tym ;). Jak narazie został tylko solidnie pomniejszony.

Date: October 02, 2008 05:57PM

REZERWAT

Czarnorzeki-Rezerwat-Schodki (część północna):

1. Magnum HE V3. Korzystając z kantu i ostatniej klamki Bushido. Na wprost i wyjście na lewo. Jest wersja bez klamki po prawej ale z lekka sztuczna (V4).
2. Nowe Trendy HE V1. Lekko na prawo od Magnum, jakby niewidentnym filarkiem i wyjście Magnum
3. Jacolowe Tańce HE V1. Z dwóch dziupli do ewidentnej ryski i zejście Lewa Jackówką lub Magnum
4. Lewa Jackówka SD V1/V2. Nie korzystamy z ogromnych dziupli na lewo i prawo.

Czarnorzeki-Rezerwat-Skałka obok Matki:
1. Przez Dziuplę SD V2 (nie korzystamy z odciągowej płetwy na lewo - z Sunshine)
2. Motylek V5 SD Start jak Przez Dziuplę i przejście na prawo aby wyjść Epitafium dla Długiego

Czarnorzeki-Rezerwat-Nad Studnią (część południowo-zachodnia):
1. Początek żniw HE V1. Wejście przez miskę do no-handu
2. Mrówkojad HE V4 (a moze V3). Przez dwie miski do no-handu. Ładny, techniczny bulderek

Czarnorzeki-Rezerwat-Matka (część południowa)
1. Teraz matka V1 HE Wejście do no-handu

Niektóre z tych bulderów być może były już kiedyś robione, być moze nie ... Tam gdzie linie pokrywały się z dawnymi drogami (SD) ... są nazwy dawnych dróg.

na poludniowych "plytach" Madeja:
tuz za "najwyzszym drzewem na Madeju", po lewej - "Duze P" - przyssawka jednoruchowa, rozgrzewkowa,
na "bule" tworzacej najwyzszy wierzcholek Madeja (tam gzie konczy sie gostek z bilgoraja) od prawej do lewej:
- "little high ball" - przez dwie zanikajace ryseczki, idealnie w ich lini na szczyt (nie korzystamy z wyraznego stopnia i duzej dziupli nieco na lewo
- "pitum pitum" - czujnie, balansujaco, przydatny asekurant

na trojaku, rowniez od poludnia:
"tru tu tu" trawersik, start z dupska, nie korzystamy z gornej krawedzi skaly, tylko po oczyszczonych stopniach/chwytach
"duzia klama" - tam trudno sie pogubic- latwo ale efektownie (i tutaj mam male obawy, czy aby owo cos nie bylo juz robione, tylko "szczalka" sie rozmyla? jesli tak to zwracam honor )

Czarnorzeki-Rezerwat-Nad Studnią (część południowo-zachodnia):
1. Byłem tu ... Wiesiek SD V5. Start z siedzenia, trawers w prawo o wyjście Mrówkojadem
2. Top Gun V5 SD Start przy drzewku tak jak zaznaczono, trawers i wyjście Mrówkojadem

Czarnorzeki-Rezerwat-Nad Studnią (część północna):
1. Tomi Wasyl SD V4 Start filarkiem i trawers w lewo do drzewka.
2. Tony Halik SD V1 Start zacięcio-rysą i do płetwy na lewo od drzewa
3. Dream Time SD V3 W lewo do płetwy przy drzewie

Czarnorzeki-Lesne Skały-Trojak bodajze (część północna i południowa)
1. Kroll V1 He Do ewidentnej dziupli na wprost napisu
i uzupełnienie z ostatnich tygodni
2. Królestwo Niebieskie SD V3 Przez przałamanie do wyjścia Królami Dnia
3. Królowie Dnia SD V1/V2 Na wprost, trawers w prawo i wyjście obok drzewa po półkach na górę

Przy okazji dorobiona SD do pobliskich bulderków (chyba na Jeziorku - sprawdze pozniej) - Logos SD V1/V2, Porky SD V1/V2

Mrówkojad HE V3

na pn. stronie Dziewicy dwa bulderki bedace de facto startem do dawnych drog - e lewej czesci - "Lajkonik", nieco na prawo, pod Brzozka "Epolety ZYska". zostaly nazwane tak jak onegdaj nazywaly sie drogi.

Czarnorzeki-Rezerwat-Grzyby (część południowo-zachodnia):
Od lewej strony:
1. Banal V0+ HE. Przez dwie pólki wyjscie na góre. Mozna dalej kontynuowac bulderem Banal II
2. Banal II V1 HE Na top po oblakach.
3. Korozja V1/V2 HE Na wprost do samej gory. Nie korzystamy z drzewka na samym wyjsciu.
4. Luizjana V6 SD. Start jak 5 grudnia do pólki oraz trawers w lewo do wyjscia Lasagne.
5. Korozjanka smiling smiley V6 SD. Podobnie jak Luizjana tylko nie wychodzimy Lasagne a dopiero na Korozji. Bulder nie oznaczony traktowany jako wariant Luizjany.

Przy okazji dzialan na Grzybach oczyszczono nieco teren pod skala z chwastow oraz wyczyszczono spora polac skal. Zachecamy do atakowania. Swiezo podczyszczone Lasagne i Putanesca.

Czarnorzeki-Rezerwat-Matka (część poludniowo-zachodnia):
1. Kant Matki V1 HE Na wprost przez kant do No-handu.
2. Łukasz V3 He na wprost od oznaczenia do no-handu. Nie wchodzimy w Kant Matki.

Putanesca SD V5. W zasadzie to max V5. Gdyby nie poprzednia wycena to byc moze byloby to V4. Znaleziono nowy, znacznie latwiejszy patent.

Czarnorzeki-Rezerwat-Nad Studnią (część północna):
- PIK PIKUS SD V1 max

Czarnorzeki-Rezerwat-Matka (część południowa)
- AMATORSKA ROBOTA HE V1 max

SKALA POD MADEJEM OD POLUDNIA SCHODZAC ZA HERSZTEM LEKKO W PRAWO W DÓL (od poludnia):
- J.B HE wprost przez dziuple V1 max
- J.P HE w lewo do góry i trawers w lewo V1 max

obok s jeszcze jakies 3 podpisane bouldery SD (nazw nie pamietam)

(od zachodu):
- ZIEMIA HE do góry lekko w prawo do do klam V1 max
- SLONCE HE na szczyt bloku V1 max
- KSIEZYC SD przez dziuple na szczyt V1 max
- GWIAZDECZKA HE na lewo od kantu V1 max

TROJAK OD PLN-WSCH
- BEZ OBCIACHU HE kantem do klamy V1 max

z nowosci bulderowych na poludniowych plytach Madeja:
- Glupie, co? (SD, rozgrzewkowy banal)
- Air Polonia (lotny bulderek, ale jak to z tanimi liniami bywa, bez rewelacji smiling smiley
- Astro Boy (subiektywnym zdaniem estetyczny bulderek)
- Baz Woa (ulubiona kategoria wyzej podpisanego - rajbung)
wsie buldery znajduja sie w odleglosci kilku metrow od siebie, w pewnym bardzo uroczym zaglebieniu

i klopoty na Kalafiorze (przynajmniej tak mi sie wydaje, ze ta skala tak sie nazywa)
juz istniejace przystawki:
- Poczatek Dnia (trawers)
- Rycho
- Pojawiam sie i znikam
- Druciaka?

nowosci:
- Borowkowy Szlak (start dupny i na pik przez podklejona [?] dziupelke)
- Zorba (dupny start, przejscie trawersem w prawo. z lapkami ponad przewieszeczka, koniec z lapkami dzierzacymi prawa krawedz przewieszeczki + mozliwosc wyprowadzenia na pik + bedzie high-ball smiling smiley

Czarnorzeki. Rezerwat. Matka. Północna ściana:

1) V0+ SD Po lewej od przyrośniętego do skały świerka. Bez nazwy.
2) SPLIT HE V1/2 Po prawej od przyrośniętego drzewa. Bez wchodzenia do nyży z prawej strony.
3) BUDZIK V1 SD Srodkową ścianą przez jakby filarek (Podpisane zresztą i nie nasze ale ładne)
4) PAPAJ SD V4 Po prawej od budzika przez wyraźne wymycie
5) KOMPLEKS NIE MOCY SD V1 Traswers na górnej półce od rysy w lewo do końca ściany (Polecam, nie wiem czyje ale super)

Południowa ściana Matki
ELEMENT SD V7 (brak nazwy na skale) W prawej części półkuli. Po przeciwnej stronie od dawnej drogi Dziuple na Problemówce.

Balder na południowej ścianie Ryby o nazwie Teoria Spisku HE otrzymał 09.04.06 przejscie SD które podnosi jego trudność do stopnia V5 lub jak kto woli VI.2+/3 BU

Skalne Grzyby:
BEZ PÓŁY V1
- trawers od "pomyśl o dzieciach" w lewo do "eskrajniełatwe" bez korzystania z półki po dziurkach.

HERSZT OD PN.-WSCH:
TRZEPAK V0+
na prawo od komina start SD i trawers w prawo a następnie zejście.

POD TRZEPAKIEM V0
start SD i dojście do Trzepaka.

BEZ PÓŁY II - V1 trawers od Eskrajnie łatwo w prawo do pomyśl o dzieciach bez półki.

...o WNUKACH - V1 na prawo od pomyśl o dzieciach lekko w prawo przez półkę.

BEZ PÓŁY - V0+ wariant z użyciem półki.

Prządki.Leśne skały.
Koniec Lustracji V5 (około) SD - trawers maksymalnie od prawej(od oznaczenia) i wyjście Wiarusem.

rezerwat:
Va-Ta-Ga,jeziorko, na lewo od "gaz trzy" start HE przez klameczki do ewidentnej póły [ nie startuje tak jak "gaz trzy" lecz bardziej po lewej]
wycena: wstępnie V3/4

Nowy bald- też na Jeziorku, w prawej cześci na prawo od kantu:
Tak mija czas - start SD, dojście lekko w prawo do podchwytu i wyjście w górę do kantu i nim na pik. V0/V1

AMON Z TEB V4, Mieści się na przeciw boulderów "do dziupli dwóch " i "znicz". Start HE z lewej strony dwóch Sosen, a może to Świerki. Kończy się chwyceniem dziupli.

KAMIENIEC

Wujek Pilnik 6c (V4?) i Ciotka Szczotka 6c+ (V4/5?) na Bloku pod Krowią na prawo od Pick Upa
Ciotka Szczotka czyli lewy - oczywiście, że bez wywierconej dziurki!! Co więcej pracowaliśmy nad Pick Upem bez dziurki i się da, ale będzie od 7c w górę.
Wujek Pilnik wychodzi nie w lewo, ale dokładnie do góry od strzałki - może nawet lekko w prawo - przez obłą bułę - wejście na nią jest kluczowe. Nie próbowałem go, bo jak widziałem jak się Tomek napinał to mi przeszło. Zresztą nie mogłem zrobić Ciotki Szczotki - więc po co próbować trudniejszy.

Czarnorzeki.Kamieniec.Kursowa 1
1. Bazyliszek V5 (a może V4) (HE, na prawo od Ukrytego Smoka - start za filarkiem zgodnie z oznaczeniem - wyjście podobnie jak Ukryty Smok)

Czarnorzeki.Kamieniec.Kursowa 3
1. Litania V2 (HE, jakieś 4 m na prawo od Oczów Ważki - tarciowo-tecbniczne wyjście na topik
2. Ale V1/V2 (HE, wyjście zakonczeniem trudności prawej krawedzi kursowej 3). Słabo podpisane - do poprawy.

Czarnorzeki.Kamieniec.Krowia Turnia
Gargamel do vrha.Zwieszając dodatkowy przelot udało się nieco naprawić tendencje Gargamela do lewicowania ładując się centralnie do góry.Trudności raczej nie ulegają zmianie lub ewentualnie 6.3+/4.

Kamieniec.Kursowa 3
1. Matador SD V4/V5 (kantem po prawej stronie Kursowej 3 i wyjście tak jak bulder Ale). Naprawde piękne ruchy po kancie, zwłaszcza ostatnie siegniecie do klameczki wyjsciowej. Polecam.
2. Basta SD V3 (Start podobnie jak Matador by w połowie przejsc do wyjścia z kantu i do pólki na lewo - na miejscu będzie wszystko jasne)

Na Bloku pod Krowią powstal tez bulderek na prawo od bodajze Wujka Pilnika (He, na wprost strzałki z wykorzystaniem kantu z rynny -ładnie doczyszczny - nie podpisany bo nie bylismy pewni czy juz robione czy nie - jakies V0+, moze V1)

Czarnorzeki. Kamieniec. Krowia Turnia. Południowa ściana.
DELFIN,HE V6, na lewo od ŁOKCIA, po połogiej płycie. Prawie jak na łokciu, na wypór,start: nieznacznie należy podskoczyć, żeby śmiesznie ułożone ręce (dłonie do środka) zaczęły pracować na tarcie, wstawienie na tarcie i już stoimy w nhr.

Czarnorzeki. Kamieniec. Blok pod Krowią.
Od lewej na Bloku znajdują się teraz:
To Tam V1 (lewym kancikiem)
Zielony VO- (ścianką)
To Tu V0 (przez wyraźny stopień na ściance)
Za Mną V2 (płytkę z pomocą kantu)
Choćmy Stąd V3 (start podchwytami)
Jeszcze Nie V5 (środkiem ścianki, start z podwchytu)
Przerębla V2 (wyraźną załupą bez korzystania z rysy po prawej)
Korzeniowski V0 (rysą, wyjście z użyciem korzenia)
Sukcesja V0+ SD (na sąsiednim niepozornym kamyczku po lewej)

Kursowa 1
Fight Club HE V 7. Bald startuje tak jak Trikowy Ekspres ale nie odbija w lewo i wychodzi Kto Pierwszy Się Spieprzy (sic kto dał tak beznadziejną nazwę dla tak fajnego balda) lecz idzie na wprost przez wyoblone wymycie nad startem.

Przywitanie z Tarciem. V4. Plemniku niestety nie jest jeszcze podpisany, nazwy też nie ma, chyba, że Leszek wymyśli i napisze nazwe ponieważ to on go zrobił jako pierwszy. Bald ten jest na prawo od Energii Jądrowej. Start SD z oblaków i do ewidentnych klam pod okapem, jak ktoś chce to może złapac NHR ale nie ma potrzeby.

Bąbel
Błysku Martwego Horyzontu VI.5+/6. start Kuratorium, następnie w górę

kursowa 1
Tak więc:
1. Bazylea II Zuch V6. Start przy póleczce lekko na lewo od Przyczajonego Tygrysa z ZUCH (mozna SD ale nie wnosi nic i brzydkie). Wchodzimy w podchwyty oraz siegamy daleko do krawadki z Bazyliszka, kilka fajnych ruchów na podchwytach i przestrzalik i wychodzimy Bazyliszkiem. Wydaje mi sie, ze jest to cos wiecej niz SD do Bazyliszka. Zaczyna sie robić mały ciąg
2. Diretka HE V4 . Start na prawo od Przyczajonego Tygrysa HE i wyjście nie Tygrysem ale dokładnie na wprost (Sunset czy jakoś tak - wychodzil Tygrysem).Nie do wiary, ze tego balda nikt nie robil (po odczyszczeniu wyjscie jest super).

Czarnorzeki. Kamieniec. Filar Jaworskiego
NEVERMORE VI.4. jak donosi Agencja Reutera: faktycznie droga owa zostala zrobiona [przp dla wporzo: "bez bloków"] . Nowa linia po sforsowaniu masywnego pięcio metrowego okapu oraz wyjsciu z palczastej plyty faktycznie wchodzi w wylewnie przyjemne oblaki usytuowane pomiedzy Kataraktą a Lewarem gdzie lekko trawersując dochodzi do RZ. Droga ma 3R+RZ z czego tylko jeden jest nowy i za którego montaż serdecznie dziekuje mojemu przedmówcy - Jackowi vel don Wujowi. Jeśli chodzi o nazwe to zostala ona przypasowana do drogi w jednej z chwil poprzedzających jej pociągniecie i jest to Nevermore. Nazwa dosc dobrze obrazuje całokształt mysli jakie pojawiają sie tuz po jej zrobieniu zatem takowa pozostanie smiling smiley Nie chcialbym jednak by byla to jakas antyreklama albowiem droga oferuje bardzo piaskowcowe wspinanie z naciskiem na "bardzo" oraz "piaskowcowe" i nieco mniejszym na "wspinanie" gdyz nie ma co ukrywac ze wszystko rozbija się [jak w wiekszosci tutejszych piachowych dróg] o kilku ruchowy bulder. Jej estetykę można porównac do dajmy na to Kryski.. lub Szkaradnego.. jednakże mnogość opcji wykonania oraz czekająca tuz przed koncem walka [!] obdarowała mnie kuferkiem niezapomnianych wrażeń i nieznanych dotąd doświadczen. Jesli chodzi zaś o wycenę to doskonale zdaję sobie sprawę ze dla kazdego bedzie ona różna. Ja jednak bazując na moich [głównie piaskowcowych] doświadczeniach umieszczam Nevermore mniej wiecej na poziomie startu do Kryski.. a z pewnoscią ponad Gladiatorem i proponuje VI.4 będąc otwartym na wszelakie uzasadnione chęci korekty i mając nadzieje ze po powtórzeniach i konsultacjach ustali sie ona na jakims stalym poziomie. Zapraszam również wszystkich do prób na tej drodze zapewniając że nie trzeba mieć przybloku do pasa oraz szmaty z fakera na zawołanie a także dając gwarancje komfortowych lotów w przewieszeniu smiling smiley [za których cierpliwe wyłapywanie dziękuje poziemu vel bujaka-sha]

Krowia turnia
Pod Okiem Prokuratora. VI.4
między Abrakadabrą a Żelazo Nie Klęka. Droga w wybitnie prostej linii forsuje filarko-kancik między wczesniej wspomnianymi drogami. Na całość składają sie trzy bulderki: początkowy rajbung, środkowe sprężne wyjscie oraz najłatwiejszy z tych trzech czujny top. Droga nie korzysta z chwytów Abrakadabry natomiast z chwytów Żelaza narzuca się uzycie fakerka. Z racji tego ze przebiega ona jak juz pisalem w idealnej linii prostej logicznym wydaje sie ogranicznik wyznaczony przez linie ringów Abrakadabry oraz linie ringów Żelaza. Droga oferuje kilka całkiem ładnych czujnych ruchów.

1. Truskawkowy Filar. 6.3. Kursowa 3. Start obok Truskawkowych łąk i do góry filarkiem. Można jak najbardziej korzystać z prawej strony płyty i depresji na lewo od filarka. W spokoju zostawmy ostatnią lewą płytę. , 3R+RZ. Autorzy: M.i L. Bedrejczuk.
2. Czujny Jak Pies Podwójny. Kursowa 2. Start w okolicy Dragona, jedna długa wpinka, przwinięcie na lewą część Kursowej, dalej kierujemy sie w kierunkuch Szkaradnego Cyckogniota gdzie dobito jednego ringa, nastepnie wpinka do ostatniego ringa z Jose Vargasa i wyjscie Vargase. Intencja autorów jest wyjscie trawersem po płycie gdzie jest Vargas i na koncu wyjscie do wspolnego na Kursowej ringa zjazdowego. Przy okazji skorzystal szkaradny na przelocie wyjsciowym. Czyli, cała droga: 3R +RZ autorzy: M i L. Bedrejczuk

Słoneczna Turnia
Hurbóż VI+ (4R+RZ) - droga startuje wąską wschodnią ścianką i przechodzi na filarek.
Prostowanie tej linii to Daleki Dodom VI.1 (5R+RZ) - start podciętym filarkiem.

pierwsza to "Akrofobia" 2R + RZ[po lewej]startująca skokiem z galeryjki nad Filarkiem Jaworskiego "w strone Lumbago" do obłych klam a następnie wychodząca pionowo tak jak ring [nie na prawo do blizszego kantu]. Wstępna wycena VI.4 oczywiscie do weryfikacji

Wywiad z Wampirem" rozwiązująca lej między Krowią Dupą a Lumbago i wychodząca na szczyt krowiej 5R +RZ 6.5+

Dębowe Mocne. VI.5. Bąbel
Przebieg: prosty i łatwy - pierwsze dwa przeloty z Thorina, następnie z dużej dziupli do góry (kolejne dwa przeloty) i wyjście do stanowiska na szczycie.

El Topo (3R+RZ) VI.3.- Krowia Turnia - droga startuje z galeryjki na Filarze Jaworskiego . Znajduje sie na prawo od Wujka Samo Zło . Start jest wspólny ze starą wyjściowa VI- na pik krowiej (pierwsza wpinka wspólna) Tuż po starcie odbija w lewo pokonując megaprzyjemny pasażyk po oblaczkach. Do szczególnych atrakcji zaliczyć mozna mily wyjazd nóg oraz wstanięcio-sięgnięcie do oblaków.

Netherworld (8R+RZ) VI.4+/5- Słoneczna Turnia - start Stirlingiem następnie po wejściu w NHR (po trzeciej wpince) napór na wprost przez lekko wywieszoną płytkę do krawądek i oblaków na grzędzie (w tym miejscu łączy sie z Przedwyborczymi Dywagacjami by po 2 metrach trawersu odbić od nich i zaatakowac płytę na wprost z dużą klamą ) Logicznym ogranicznikiem jest niemożliwość korzystania z szóstkowej rysy kończącej Stirlinga oraz Przedwyborcze Dywagacje. Warto jednak zaznaczyć ze ważne chwyty do Netherworldu znajdują sie w niedalekiej odległości od owej rysy co moze być nieco "zmylne". Przy prowadzeniu dobrze jest przedłużyć sobie trzecią wpinkę tak by lina nie obcierała o obłą bambułkę (przy obcierającej linie wyższe wpinki robią sie nieco siłowe). Droga oferuje 3 cruxy : siłowy , krawądkowo siłowy i wstawieniowo siłowy oraz bonusową bańkę z marnych stopni od klamy do klamy smiling smiley Występuje również element ciągu mający okolo 14-16 ruchów. Polecam

STRZELNICA I SOKOLI GRZBIET

Czarnorzeki-Grupa Wielbłąda-Ścianka Rozrywkowa: Zacięty Joe 6.4 (5R) Maciek i Leszek Bedrejczuk. Start przy filarze aby wyjść do góry zacieciem.

Czarnorzeki-Grupa Wielbłąda-Plemnik: GRZMOT HE, V6, na lewo od GAMETY, w okapiku, start: ze ścisku do podchwytu z lewej i do wielkiej klamy powyżej. wyjście na górę nie zmienia trudności.

Na Aligatorze:
1. DRYF VI.3+ (2R+RZ) - na prawo od Szmacianki, całkiem estetyczny bulder z liną - polecam!
2. TAN VI.1/1+ (2R+RZ) - na lewo od Baletu. Było mokro, ale dróżka nie jest tragicznie brzydka. Przy okazji dokonaliśmy dość solidnego oczyszczenia Aligatora w sektorze od Craula do Martwej Natury. Może nie będzie tak zielenieć...

Na Plemniku:
3. BULL RUN 1862 VI.4+ (VI.5?) (2R+RZ) - przedłużenie bulderu Jankes. Z powodu burzowej pogody nie udało się niestety porównać do Gamety. Na pewno przydaje się łatwość wykonywania przysiadu i wyprostu na lewej nodze.

Zemsta Kurdupli HE V3 po prawej stronie drogi Półkownik do NHR start ukośnymi krawądkami
Green SD V4 start Półkownikiem trawers w prawo i wyjście Zemstą...
Półkownik SD V3, start do drogi Półkownik SD dojście do NHR przy wielkiej klamie.(Rewelacyjny bald polecam. W swoich trudnościach nie robiłem jeszcze lepszego i to nie tylko moje zdanie)
Salsa HE V1 Start po lewej od Półkownika na wyrażnych stopniach potem trawers w prawo i do góry koniec w NHR Półkownika
Flamenco HE V4-V7 Bania (ok 170-180 cm) po prawej od Pigmeja do wielkiej klamy w niej koniec. (Wycena łamana ponieważ niema możliwości podania jednej wyceny, niech każdy sam sobie wyceni wg trudności jakie mu ta bańka sprawiła, trudności rosną wraz ze spadkiem wzrostu wspinacza, niskich ratuje tylko bardzo dobra skocznośc. Swoją drogą świetny jest ten strzał)
Mszawa Kraina SD V4 strart w lewej części ściany potem trawers w lewo do balda Łoś i nim wyjście.
Łoś SD V1 Start na końcu ściany po lewej stronie przez wyczyszczone oblaki.

Bald "Puchacz" na Sokolim Grzbiecie otrzymał przejście SD, które dodaju mu urody i podnosi wycenę do ok V5. Bald ten zlokalizowany jest na skale pod Wysoką i biegnie środkiem zachdniej ściany, po prawej powstała też inna propozycja ale to już Leszek musi wpisac bo nie wiem jak się nazywa, ale ma tak ok V4

Wielbłąd
Trafiony, Zatopiony VI.3 (4R)
Przebieg: start wspólnie z Rykoszetem VI.1+ (raczej VI.1) i po drugiej wpince przed wejściem w odpoczynkowe półki odbicie w lewo na filarek. Wspinamy się ściśle kantem (jak idą ringi) a narzucającym się ograniczeniem jest ring na płytce Rykoszetu. Na kancie czekają na Was wpineczki do dwóch funkiel-nówka-nie-śmiganych ringów Raumera ubezpieczających bardzo estetyczny bulderowy pasażyk

Filar Centralny
Wiosło. V5,

Państwo Rup. Sokoli Grzbiet. Wysoka. Na prawo od Kwesti Gustu start ryską i wyjście linią ringów cały czas lekko w prawo. Nazwa do ustalenia z współautorem, który musi się jeszcze przejść tą linią aby była sprawa zamknięta. 5R+RZ.Około 6.1+ moze 6.2 Autorzy M. i L. Bedrejczuk.

Wielbłąd.
"PZL Dromader VI.5+". Jacek Trzemżalski

,,Kto Pyta Wielbłądzi''(VI.1 ?)... na prawo od ,,Rykoszetu''

Hokejka
Pasichomik VI (3R+RZ) - skała na lewo od Aligatora, ostatnia w ciągu od Wielbłąda, po gruntownym par exellance odczyszczeniu przez Marcina i Maćka Mikołajczyków. wspinaczka po filarku. Autorzy oczywiście wyżej wymienieni. Na lewo po płycie obity projekt.

Natarcie Skrzydałami, VI.4?. Na Aligatorze prostowanie La Rampy przez płytkę na dole - na lewo od Lecą Anioły. Trzeba wybić się na stopniach - nie ma nic na ręce i strzał do faczka i dołożenie do drugiego - druga wpinka i dalej Rampa. 4R+RZ.

Wielbłąd
Za 5 Dziewiątka. VI.4/4+? .prostowanie W Samo Południe.

PRZEŁOM MARCINKA

Garaż:

1. Wizyta w garażu SD V4. Start w prawej części północnej ściany garażu z dziury wyglądającej jak wykuta, trawers w lewo do Harego Spotera i nim dalej.
To gdzie są kolejne baldy będzie zagadką dodam tylko tyle, że skała otrzymała nazwę Platforma lub Skała z Platformą.
a te kolejne nowe baldy to:

V0 HE nie podpisane. W prawej częsci połudnowej ścianki.
Zemsta Kotka V0+ HE, Start środkiem południowej ścianki, poprzez dwa poprzeczne odciągi.
Kombinacje V1 HE po lewej od Zemsty... start prawą ręką w odciągu lewą na tarcie.
Leśne Skrzaty V4 HE, V5 SD, Start środkiem przewieszonego fragmentu południowej ściany.
Wariacje V1/2 HE, Środkiem zachodniej ścianki.

KAMIEŃ LESKI

Kopytko SD. V4 startuje z sadu skrajnie z prawej strony i trawersuje do topu z drogi Doświadczenia Bin Ladena.

Bytku Abo Ne Bytku. VI.4+. Na prawo od Bieszczadzkiego Solo. Bulderowy początek, potem już luzik

Profanum. 6.5 (4R+RZ). Wielki Mur. Dariusz Ziomka 2006.

ORP Orzeł. Sektor Południowy, lewa strona, można samym kantem, wystawiając się na ekspozycję lub rysą. Kantem jest odrobinę trudniejsze, ale i tak nie ma więcej jak V, rysą najwyżej IV.
Asekuracja 2R+ST, SZCZEGóLNIE ZALECANE jest założenie pętli na samym dole i przymocowanie do niej asekurującego. Pętlę można przełożyć przez wielkie ucho skalne tuż przy podłożu.

Walkiria VI.5. Tomasz Fudali- Chyba to jest teraz najładniejsza droga Podkarpacia. Początek jak do Małej Doris, nad okapem odejście w prawo na kant i wyjście kantem. 13R+RZ.

Lichenobioindykacja VI.5+/6, 3R+ST, Adam Zawadzki. Zlokalizowana między Męskim Seksu Postrzeganiem a No Problem. Droga bulderowa. Parametryczna - dla niższych może być nieco trudniejsza, wysocy będą mieli łatwiej smiling smiley

W sektorze południowym
Łódka - 2R+ST, trudności sięgają III (na prawo od ORP Orzeł) Cjanek i Wilk
Major Bień - 3R+RZ, odrobinkę trudniejsze(III+/VI-) (jeszcze bardziej w prawo ) Cjanek i Wilk

Kamień Leski. Ściana z Archiwum
Wilczy Szaniec VI.5. Adam Zawadzki, 9 kwietnia 2007r.

Kamień Leski. Ściana z Archiwum
1. Tańczący z Wilkami ? VI.4/4+ (5R+RZ). Dochodzimy w prawo do ringów zjazdowych ringów z Wilczego Szańca.

Kamień Leski. Przewieszony Mur.
2. Wola Ludu VI.4? (4R+RZ). Diretissima Przebudzenia łączy się z nią w ostatniej trudnej sekwencji.

Kamień Leski. Główna ściana - strona północna.
3. Podchwytliwe Chwile VI.2+ (4R+RZ) Na prawo od Lichenoindykacji omijając na prawo przez podchwyty szerokim łukiem jej wszystkie trudności. Uwaga na końcowy podchwyt w trudnościach. Może się urwać. Nie jest jednak konieczny do przejścia pasażu.
4. Nimfomanki VI.2+/3 (4R+RZ) Start Podchwytliwymi Chwilami i przejście w klamach nachwytowych do drogi Męskie Seksu Postrzeganie, przy której ringach zjazdowych kończymy.

KOSTRYŃ k/KAMIENIA LESKIEGO
Rejon: Skała w Kostryniu koło Kamienia Leskiego

Nowe baldy:
1. Dziobak SD V0+ Środkiem przewieszki
2. Rylec SD V0 Po lewej od okapu poprzez poziome rysy
3. Jump Jump SD V1 Środkiem niewielkiej przewieszki
4. Ojej SD V0+ Przez odwiert
5. Ała! SD V1 Po lewej odwiertu bez chytów z niego i dalej przez płytkę
6. Łał SD V3 Start przez ukośne odpęknięcie dalej do góry
7. Cypisek SD V0+ Start z podchwytów
8. Brzózka SD V1 Start po prawej od kantu dalej tak jak Bloczek
9. Bloczek SD V1/2 Start z klamy na kancie dalej przez dziób
10. Po Płytce SD V2 Start z chwytu na kacie dalej przez lekko połogą płytę
11. Po Płytce HE V0 To samo co SD ale można korzystac z wszystkich chytów i stopni a nie tylko z płyty jak przy wersji SD
12. Obelisk SD V1 Przez obelisk do NHR na półce

MRUKOWA

Polski Zamek
sektor Eldorado
Szafa:
Sza NSA V3 SD - całkiem na lewo Lewej Szafy
Sza ngri V2 HE - tuż na prawo - skok do krawędzi

Rosół:
od lewej:
Kluska V4/5 SD - przez klamę i na płytkę z dziurami
Rosół V4 SD - środkiem ścianki i przez kant
Oponka V1 HE - połogą płytą
Kura V1 HE - przez płytę po prawej

Suchy - ściana południowa
od lewej
Su chodół V1 SD - kantem
Su warow V1/2 SD - przez wyraźną klamę i po dziurkach
Su 22 V6 (?) SD- kantem z dziurami
Su łezki V2 SD - ścianką między rysami
Su wałki V3 SD - prawa rysa

Mokry - ściana południowa:
Kępa Oksywska V2/3 SD - środkiem ścianki

wszystkie w sektorze Eldorado spod znaku "BG" czyli Big Grain

Ruski Zamek:
Kreml (BG) - na szczycie Ruskiego Zamku
Prawy Blok
Maschadow V1 SD - północną ścianką
Basajew V3 SD - zachodnią ścianką
Dudajew V2 HE - południową ścianką

Ameryka (Soft Grain!!!):
T34 V1 - ryską
Texas V4 - tuż po prawej
Juta Dżezz V4 - next po prawej

Polski Zamek
sektor Buldog
Buldog:
Ratlerek V2 HE - południowa ścianka Buldoga
Pudel:
? V1 - nieznany bulder nieznanego autorstwa, na Pudlu
Pudel V3 SD - wspólny start i przejście w prawo przez okap

sektor Wicuś
Okręty:
Pit Bull V2 SD - lewa ścianka prawego okrętu (nietypowy start na samych rękach)
Noczmo V1 SD - bulder nieznanego autortwa - lewa ścianka lewego okrętu
O.R.P. V6 (?) SD - na prawo od Noczmo - przejście na kant - przepiękny!!
Pokład V0 HE - zachodnia ścianka lewego Okrętu

Ruski Zamek
Ameryka
Pluton V7 - na prawo od Juta Dżezz - przepiękny - chyba najtrudniejszy bulder w Mrukowej - może V8

W sektorze Rohan poniżej Dziurawca
na bloku Mały Kilof - środkiem Kiliński V1
Na Kilofie start od lewej trawers ściany i wyjście rampą - Kilometr V2/3 (na mokro)
zajebisty bulder kantem - wysokim - KillBill V1
i jeszcze całkiem po prawej Kilar V0

LIPOWICA

Główny Mur

1.Trzy Kostki i Hak VI. (DDS+1H). Lekko w lewo i przez okap. M.L. Bedrejczuk. Nad okapem porządny hak smiling smiley
2. Brak nazwy (zabrakło weny ale zostanie cos wymyslone) 6/6+ DDS (starczą 4 kostki i taśmy do zjazdu). Lekko na prawo od Trzy Kostki i Hak. Wariant obchodzący z prawej strony okap. M.L. Bedrejczuk

Date: October 02, 2008 06:01PM

Trochę się nam tego nazbierało, więc zaktualizowałem posta, coby łatwiej było się połapać. Nie oddzielałem dróg i baldów z prozaicznego powodu, że mi się nie chciało, ale jak ktoś chce to teraz będzie trochę łatwiej tej pracy dokonać. Mam nadzieję, że nie zgubiłem jakiś dróżek, ale nie obiecuję:)
Pozdrówki

Posted by: vampir ()
Date: October 03, 2008 03:44AM

gudżob kolego Wolfie ...
jedno małe ale ... umówmy się ze dębowe to raczej 8a :] w innym przypadku uwłacza to mojemu obecnemu levelowi wspinaczkowemu ;)

pozdr
wrrr !

Date: October 03, 2008 08:56AM

Kolego Wampirze, to nie może być 8a, żadnym sposobem, bo przecież kułem to jako 7c/c+ ;) 8a albo b to będzie to całkiem z prawej na Bąblu, a tuż na prawo od Dębowego to pierwsze polskie 9a, hehe.
Zobacz na priv.

Date: October 03, 2008 10:55AM

Dobra robota,

sprawdze czy gra z naszymi zapiskami :)

Pages: 1234567891011...LastNext
Current Page: 1 of 21

Sorry, only registered users may post in this forum.
This forum powered by Phorum.